JAK URATOWAĆ ZWIĄZEK?

Fragmenty książki Alisy Bowman, PLAN: żyć długo i szczęśliwie. Jak ratowałam swój związek, gdy skończyła się bajka

Jeśli kiedykolwiek miałaś ochotę zamordować swojego partnera, przeczytaj koniecznie!

Premiera książki: 21 marca 2013

Prawdziwa historia dziennikarki, która  postanowiła walczyć o swój związek, gdy z fazy wielkiej miłości przeszedł w fazę stagnacji i niezrozumienia. Zdecydowała się na ryzykowny eksperyment: sprawdziła wszystkie mądrości terapeutów, poradników i przyjaciółek. Niniejsza książka jest szczerym i zabawnym opisem zmagań Alisy – z niej dowiesz się, które rady warto wziąć sobie do serca, a o których lepiej zapomnieć.

Dziesięć kroków do szczęścia w małżeństwie wg Alisy Bowman

Codziennie przez dwa tygodnie publikujemy kolejny fragment…

Poszukiwanie własnej drogi do szczęścia w małżeństwie bardzo przypomina pielęgnowanie ogrodu. Sadzisz nasiona. Podlewasz je. Plewisz grządki. Męczysz się i pochylasz. (…)

Tego samego wymaga małżeństwo. Nieustannych wysiłków. Część z nich przynosi owoce, a część nie. Jeżeli wytrwasz, zobaczysz, że prędzej czy później coś wyrośnie.

Krok 1: Poznaj siebie

Łatwo obwiniać męża o to, że czujesz się nieszczęśliwa, ale prawda jest taka: niezadowolenie ma swoje źródło w twoim wnętrzu. Sama odpowiadasz za swój nastrój, samopoczucie i zadowolenie

lub jego brak. Mąż nie rozwiąże za ciebie twoich problemów. To twoje zadanie, a on może jedynie wspierać podejmowane przez ciebie próby.

• Uporaj się z własnymi lękami. Strach przed przegraną jest gorszy niż sama przegrana. Odważ się wcielać w życie swoje marzenia. Im bardziej zabiegasz o ich spełnienie, tym będziesz

szczęśliwsza. Im bardziej ich unikasz, tym będziesz smutniejsza.

• Wprawiaj się w sztuce otwartego wyrażania własnego zdania. Nie obawiaj się prosić o to, czego potrzebujesz.

• Nie przestawaj poznawać siebie, dopóki się nie zorientujesz – bez cienia wątpliwości – że możesz być równie szczęśliwa w samotności, jak i w małżeństwie. Świadomość, że w razie potrzeby staniesz na własnych nogach, doda ci odwagi potrzebnej do przezwyciężenia kryzysu w twoim małżeństwie.

Krok 2: Dokonaj diagnozy problemu

Zastanów się, co działa w twoim małżeństwie, a co w nim nie działa? Wybiegnij myślą w przyszłość. Wyobraź sobie doskonały dzień w doskonałym małżeństwie. Co robi twój mąż? O czym

z sobą rozmawiacie i jak się zachowujecie? Zwróć uwagę na seks. Zwróć uwagę na miłość. Zwróć uwagę na szczęście. Zwróć uwagę na wszystko. Następnie przygotuj plan, dzięki któremu przejdziecie od punktu A (życzenie małżonkowi rychłej śmierci) do punktu B (doskonałe małżeństwo).

• Gdy przyłapiesz się na tym, że życzysz swojemu mężowi śmierci, nie marnuj energii umysłowej na poczucie winy z powodu tej myśli, fantazji lub emocji. Zamiast tego zabierz się do rozwiązywania problemu.

• Podziel duże problemy na mniejsze. Niewielkimi, wykonalnymi krokami podążaj ku wyznaczonemu celowi.

• Pogódź się z niepowodzeniem. Nigdy nie wiadomo, jakie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, dopóki go nie wypróbujesz.

Jeżeli się nie sprawdzi, wyciągnij z tego wnioski i zastosuj inne.

• Nie bój się ryzyka. Twój umysł podsunie ci całe mnóstwo wymówek, dlaczego nie powinnaś zgłosić się do poradni małżeńskiej, upominać się o swoje prawa ani w ogóle próbować. Nie zwracaj na nie uwagi. Jeżeli między wami jest już bardzo źle, nowe rozwiązanie nie może znacząco pogorszyć sytuacji. Przestań nic nie robić. Spróbuj czegoś – czegokolwiek.

• Uwierz, że macie przed sobą przyszłość jako małżeństwo. Bez wiary nie uda ci się wytrwać, kiedy zaczną się schody – a tych schodów będzie wiele, naprawdę bardzo wiele.

Krok 3: Poinformuj męża o swojej decyzji

Powiedz mężowi, co czujesz. Wyjaśnij mu to, co chciałabyś zrobić i dlaczego. Jeżeli się sprzeciwia, nie ustępuj. W razie konieczności przedstaw mu ultimatum. (…)

• Postaw mu ultimatum dopiero wtedy, gdy naprawdę będziesz gotowa z nim zerwać. Nie wypowiadaj gróźb bez pokrycia.

• Przedstaw mu ultimatum, gdy jesteś spokojna. Nie podnoś głosu. Uśmiechnij się, jeżeli potrafisz.

Krok 4: Przestań się kłócić o przeszłość

Oskarżanie partnera naprawdę świetnie działa na naszą psychikę. Gdyby tak nie było, nikt z nas by tego nie robił. Za każdym razem, gdy podczas nowej kłótni powracamy do dawnych uraz,  mówimy: „Jestem lepsza od ciebie. To wszystko twoja wina. A widzisz? A widzisz? A widzisz?!”.

Lecz nie wszystko możesz zwalić na męża. (…) Dopóki tkwisz w przeszłości, nie masz szans

na zbudowanie lepszej przyszłości. Z drugiej strony przebaczenie wiele kosztuje.

• Przypomnij sobie i zapisz wszystko, czym mąż kiedykolwiek cię uraził i rozzłościł. Tak przygotowaną listę omów z mężem. Poproś go, żeby powiedział „przepraszam”.

• Pomedytuj na ten temat.

• Bądź cierpliwa. Ujrzenie małżonka takim, jaki jest dzisiaj, a nie takim, jaki był kiedyś, wymaga sporo czasu.

• Zanotuj w pamięci wszystko, co robi dobrze, żebyś mogła sobie przypomnieć, jak bardzo zmienił się na korzyść. Przypomnij sobie, dlaczego się w nim zakochałaś. Jeżeli masz trudności, próbuj, dopóki ci się nie uda.

Krok 6: Nauczcie się romansować ze sobą

Umawiajcie się na randki. Dotykajcie się. Przytulajcie się. Mówicie sobie, że się kochacie, słowem i czynem. (…)

• Cofnij się myślą w przeszłość do pierwszych dni waszego związku. Co wtedy robił twój mąż, czego teraz ci brakuje?

Krok 7: Naucz się mówić głośno… ale niezbyt głośno

Przestań wymagać od niego, żeby czytał w myślach. Nie ma umiejętności postrzegania pozazmysłowego. Nigdy jej nie miał i nigdy jej nie posiądzie, więc lepiej, żebyś się z tym pogodziła. Możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

• Stawiaj czoła problemom, gdy tylko się pojawią. Nie zwlekaj. Jeżeli zbyt długo będziesz je bagatelizowała, wszelkie próby ich rozwiązania będą przypominać zeskrobywanie resztek jedzenia

z garnków, które leżą w zlewie od tygodnia.

Krok 8: Zrozum i pozwól się zrozumieć

Staraj się poznać swojego męża lepiej niż ktokolwiek inny i pozwól mu się poznać lepiej niż komukolwiek innemu. Możesz skorzystać z poniższych wskazówek:

• Jeżeli nie chce rozmawiać o sensie życia, nie drąż tematu. Nie poślubiłaś Yody z Gwiezdnych wojen. Poślubiłaś mężczyznę. Moim zdaniem, powinnaś się z tego cieszyć.

• Zamiast tego dowiedz się, na czym najbardziej zależy mu w życiu. Jakie ma hobby? Jakie wyznaje wartości? Czego obawia się najbardziej? Co najbardziej lubi? Jak lubi spędzać wolny czas?

Jakie lubi książki i filmy? Jakie strony odwiedza w internecie? Czy ma jakąś ulubioną potrawę? Gdzie zawsze chciał pojechać? Jakie marzenie zawsze chciał spełnić? Odpowiedzi na te pytania pogłębią wasz związek.

Krok 9: Napisz dla niego mowę pogrzebową

Gdy patrzę w przeszłość na mroczne dni naszego małżeństwa, wyraźnie widzę, że to właśnie moja fantazja pogrzebowa pomogła uratować nasze małżeństwo. Pomogła mi dostrzec poważne

problemy. Doprowadziła do powstania mowy pogrzebowej, co z kolei wymusiło na mnie przyznanie, że mój mąż nie jest w stu procentach zły. Zachęcam cię do napisania takiej mowy. Pomoże ci docenić pozytywne cechy małżonka.

Krok 10: W razie potrzeby czynności powtórzyć

Będzie cię kusiło, żeby dać sobie z tym wszystkim spokój. Zaczniesz lekceważyć zagrożenie. Z przekleństwem na ustach będziesz pytała: „Czy to wszystko naprawdę musi być takie trudne?”.

Tak, musi. Małżeństwo nigdy nie zostaje uzdrowione na zawsze. Musicie nad nim pracować przez całe życie. Lepiej pogódź się z tym.

 • Konkurs

  Jak uratować związek? Opowiedz nam swoją historię!

  Prześlij notkę ze swojego bloga, zdobądź rozgłos i wygraj!

 • Jurorzy

  Marzena Rogalska

  Dziennikarka telewizyjna i radiowa
  Katarzyna Miller

  Psychoterapeutka, publicystka, filozofka, poetka
  Marcin Mroczko

  Szef serwisów turystycznych i społeczności w Onecie
 • Organizator